تبلیغات
سرمایه گذاری در گرجستان | اقامت گرجستان | ثبت شرکت در گرجستان - آشنایی با قوانین گرجستان

ثبت شرکت در گرجستان ، اقامت گرجستان ، سرمایه گذاری در گرجستان، راهنمای سرمایه گذاری در گرجستان , فرصت های سرمایه گذاری در گرجستا

آشنایی با قوانین گرجستان

نویسنده :مینا کدخدایی
تاریخ:شنبه 13 آبان 1396-09:01 ق.ظ

در این قسمت پس از ذكر تاریخچه ای از وضعیت قانونگذاری در گرجستان، به معرفی آن دسته از قوانینی را كه برای برقراری ارتباطات و مناسبتهای تجاری و بازرگانی ضروری می باشند، میپردازیم.

در سال 1995 گرجستان قانون شرکتها را که تنظیم کننده روابط شخصیتهای حقیقی و حقوقی در زمینه تجارت بوده و نحوه تأسیس شرکتها و فعالیت آنها را تعیین می نماید به اجرا در آورد. اجرای قانون مدنی و قانون تجارت اهمیت زیادی در رسیدن گرجستان به سطح نوینی از روابط مدنی داشت. علاوه بر قوانین مدنی، قانون جزایی این کشور در ژوئن 2000 به تصویب رسید. همچنین قانون مدیریت جامع که در آن سال به اجرا در آمد نیز دارای اهمیت بسیاری بود، زیرا موجب در دسترس قرار گرفتن اطلاعات شد. این قانون دریافت اطلاعات از نهادها را ممکن م یسازد و تعاریف مفاهیم اسناد اداری و اسناد قراردادی، مراحل لغو اسناد اداری و مشخص نمودن نتایج پیگیری اقدامات را مشخص میک‌ند. لذا این قانون به ذات خود دارای اهمیت بسیاری است. علاوه بر موارد مذکور، قانونگذاری در مورد رویه ها به طور کامل تغییر یافته و قانون آیین دادسی مدنی، قانون دادرسی اداری، و قانون دادرسی جنایی به تصویب رسید. این قوانین در مقاطع زمانی مورد بازبینی قرار گرفته و ملاحظات سازمانهای بی نالمللی و غی ردولتی در آن لحاظ شده است. پیشرفتهای مهمی در زمینه قضایی گرجستان با حرف های شدن دادرسی ها و بازجویی علنی و مشخص شدن محدوده زمانی برای انجام تحقیقات به دست آمد.

قوانین دیگری در زمینه شرکتها و فعالیتهای سرمایه گذاری، موضوعات شهروندی برای تنظیم هنجارها و اعمال اشخاص در قوانین عمومی ب هتصویب رسید. مهم ترین قوانینی که در دهه گذشته به اجرا درآمده اند عبارتند از قوانین شهروندی، وضعیت حقوقی خارجیان، مهاجرت، ورود موقت، اقامت و خروج خارجیان، قوانین مرتبط با پلیس، نحوه نگهداری اسلحه، نحوه تعیین قیمتها و قوانین مرتبط با انرژی، حمل و نقل، علوم، فعالیتهای مرتبط با شنود، اوراق بهادار و چک می باشند. همچنین قوانین متعددی در زمینه بهداشت و سلامت به اجرا درآمده است.

همچنین قوانین خصوصی سازی زمینهای کشاورزی و غیرکشاورزی واموال دولتی به دنبال تصمیم دولت برای خصوصی سازی به اجرا گذاشته شده است.

قانون فعالیتهای انحصاری و هماهنگی رقابت در گرجستان و خدمات ضد انحصارطلبی بر پایه قانون مذکور تاسیس شده است. قانونی در مورد بخش مالی به تصویب رسیده که مشتمل بر قانون مالیات و قانون گمرک و قانون فعالیت بانکهای تجاری می باشند. قانون مالیات در سال 1995 به اجرا درآمد و در ژانویه 2005 با قانون جدیدی جایگزین شد.

بر اساس قانون جدید مالیات، نرخهای مالیاتی کاهش یافت و چند نوع مالیات نیز حذف شد که در برگیرنده خواست جامعه در این خصوص بود. فعالیتهایی برای بهبود قانون مذکور در جریان است. همچنین قوانین متعددی در زمینه بیمه، به ویژه قوانین بیمه درمانی و بیمه عمومی به تصویب رسیده است. قوانین امنیتی نیز دارای اهمیت خاص بوده که هدف آنها توسعه امنیت تجاری، سرمایه گذاری و اطمینان از شفافیت بازار و خلق شرایط برابر و عادلانه برای بازرگانان بوده است. متاسفانه این قانون با آیین نامه اجرایی مشخصی همراه نیست.

برگرفته شده از کتاب راهنمای تجارت با كشور گرجستان سازمان توسعه تجارت ایران

داغ کن - کلوب دات کام
نظرات() 
 
لبخندناراحتچشمک
نیشخندبغلسوال
قلبخجالتزبان
ماچتعجبعصبانی
عینکشیطانگریه
خندهقهقههخداحافظ
سبزقهرهورا
دستگلتفکر
Admin Logo
themebox Logo